מתנ"ס יקנעם בשיתוף עמותת מעברות "מעקירה לתקומה" קיים ערב הצדעה נוסטלגי לאנשי המעברות שהיו כאן ביוקנעם וברמת ישי, שתכליתו לשמר את העבר למען העתיד.

שמואלי, פדידה ואורנה

הערב החל במפגש וחיבוקים של ותיקי המעברה ביוקנעם, שהסתכלו אחד על השני, נזכרו, העלו זיכרונות וצחקו. בהמשך הערב עלו ובירכו לאה פדידה – יו"ר הנהלת המתנ"ס לאה פדידה, אורנה טוכמן – מנכ"לית מתנ"ס יקנעם ואורי שמואלי סגן ראש העיר.

עם קום המדינה החלה עלייה גדולה של יהודים מכל רחבי העולם. כ 900 אלף יהודים עלו למדינה שרק נולדה, מספר עצום בפרק זמן קצר, מציאות שחייבה פתרונות מהירים. מחנות העולים לא יכלו יותר להכיל את העולים החדשים ואז, לוי אשכו, גזבר ומנהל מחלקת ההתיישבות של הסוכנות, הגה תכנית להעביר את העולים למחנות עולים סמוכים לישובים שכבר קיימים – המעברות. ככה קמה מעברת יקנעם, בסמוך ליוקנעם המושבה.

לאחר דברי הפתיחה של עלו לבמה אלי לבן – בוגר מעברת רמת ישייעקוב מורד – בוגר מעברת יקנעם ועמי טמיר – בוגר מעברת יקנעם. השלושה החליפו חוויות וסיפרו על "החוויות", הלימודים, המשחקים ששיחקו במעברות. השלושה גם הזכירו את הוריהם שעבדו קשה בנטיעת עצים ובסלילת כבישים. בין לבין עלו ודיברו מהקהל בוגרי מעברות נוספים שסיפרו את סיפורם ושיתפו את זיכרונותיהם וההתמודדות שלהם עם הקשיים של אותה תקופה.

בני אשר, יו"ר "עמותת מעברות" יוצא בקריאה לציבור ביוקנעם והסביבה לבוא לספר על החיים שלהם במעברה על מנת לקיין חוב מוסרי ולהנחיל לדורות הבאים את סיפור תרומתם של אנשי המעברות למען הגשמת החזון הציוני בארץ ישראל וראשית ההתיישבות במדינת ישראל .

כל המעוניין לספר את סיפורו מהמעברה מוזמן לפנות לבני אשר – 054-7402109