הקסטל

שם עברי: 

שם ערבי:

קרדיט:

מעוז ציון – מעברת הקסטל

מעברת מעוז ציון – הקסטל

מעוז ציון -קסטל – מעברת הקסטל הוקמה על רכס הגבעות בו שכן הכפר הערבי הנטוש אל-קסטל. ב-1948 התנהל באזור זה אחד הקרבות הקשים בדרך לירושלים. ב-1950 הכשירה המדינה שטח מדרום לגבעה. הוצבו ארבע מאות צריפים עשויים מפח, בכל פחון חדר אחד עם חלונות ודלת כניסה. שורות ארוכות של צריפים ניצבו על שטח פרוץ לארבע רוחות השמים. בין השורות הותקנו שירותים וברזיות.

מעברת הקסטל הוקמה על רכס הגבעות בו שכן הכפר הערבי הנטוש אל-קסטל.
ב-1948 התנהל באזור זה אחד הקרבות הקשים והמפורסמים של מלחמת השחרור. על פסגת הגבעה הסמוכה התבצרו לוחמים ערבים במבצר צלבני עתיק שחלש על הדרך לירושלים, ואיימו לנתק את הדרך בין העיר ירושלים לשאר חלקי הארץ. בסיומו של קרב עיקש, של "ההגנה" והפלמ"ח, נכבש המעוז ונפרצה הדרך אל ירושלים.
ב-1950, כשנתיים אחרי מלחמת השחרור, בעיצומה של "העלייה ההמונית", הכשירה המדינה שטח מדרום לגבעה, סמוך לכביש המוביל לצובא. בשטח, שכולו אדמת טרשים, הוצבו ארבע מאות צריפים עשויים מפח, בכל פחון חדר אחד עם חלונות ודלת כניסה. שורות ארוכות של צריפים ניצבו על שטח פרוץ לארבע רוחות השמים – צריף גדול למשפחה עם הרבה ילדים וצריף קטן למשפחה קטנה. בין השורות הותקנו שירותים משותפים לכל העולים וברזיות מים שישמשו אותן, כל אחת בתורה, למקלחת, לשתייה, לשטיפת כלים ולבישול.

עדויות

[maabara_testimony]

מאמרים

[maabara_posts]